Амбулія: види та утримання в акваріумі

Амбулія: види та утримання в акваріумі - Ветеринар

Лімнофіла водна — тропічна рослина, що віддає перевагу природним водоймам і болотам Південно-Східної Азії. На своїй батьківщині вона вважається бур’яном, який безжально знищують, щоб уберегти від нього рисові поля. Але досить недавно амбулію стали утримувати в домашніх акваріумах завдяки її чудовим зовнішнім ознакам і корисним характеристикам.

Акваріумні види рослинності

Оскільки розведенням водяної квітки почали займатися практично нещодавно — всього 30 років тому, акваріумна культура була багатьма гідно оцінена. Її популярність викликана невибагливістю рослини. Незважаючи на це, необхідно знати ключові умови для догляду за амбулією, щоб рослина залишалася здоровою, красивою і іноді розквітала.

Для акваріумного розведення найкраще пристосовані три різновиди екваторіальної рослинності:

 • водна (або королівська) амбулія — Limnophila aquatica;
 • ароматна — Limnophila aromatica;
 • сидячоквіткова — Limnophila sessiliflora.

Наразі у світі існує 35 видів лімнофіли, але велика кількість із них не підійде для акваріумістики. Пов’язують це з тим, що в штучній водоймі утримання представників тропічної флори становить якусь складність. Зокрема, це стосується індійського різновиду рослини Limnophila indica. У разі пошкодження листочків або стебла амбулія виділяє отруту, яка може призвести до загибелі інших мешканців акваріума.

Цю рослинність можна насаджувати лише окремо від рибок і равликів у персональному резервуарі, загалом вона невибаглива до умов середовища.

Королівська

Акваріумна рослина королівська амбулія (Limnophila aquatica) вирізняється пишною кулястою кроною, утвореною незліченним щільно зростаючим листям, глибоко розсіченим по краях. Воно вузьке, вкрай м’яке і ніжне, має пластинчасту морфологію, завдяки подовжньому поділу клітин на одному вузлі осьового органа рослини (бруньці листової пазухи) може розташовуватися до 10-13 листків.

Стебло у неї довге і досить товсте, в діаметрі буде приблизно 6 мм, але його важко побачити за великою кількістю насичений зеленої маси, яку воно підтримує вертикально. Вдома для цього виду знадобиться достатній обсяг води, оскільки лімнофіла виростає до 0,5 м заввишки, проте в природі вона може досягти 1 м. Завдяки цьому інша її назва — величезна.

Куляста верхівка рослини з кучерявими кучериками зелені буває великою і утворює окружність у 12 см. Крім власного ефектного декоративного вигляду, вона добре діє на мікросередовище акваріума завдяки фільтрувальній функції.

Особливістю амбулії вважається її вражаючий режим, що передбачає години сну і неспання. Ближче до 9-ї години вечора рослина складає власне листя, в цьому їй не може перешкодити навіть яскраве освітлення. Прокидається «спляча красуня» вранці, розпускаючи власну шикарну смарагдово-зелену крону.

Якщо правильно утримувати лімнофілу в штучних умовах, вона може викидати багато маленьких блакитних квіток, стаючи справжньою окрасою підводного інтер’єру.

Амбулія в акваріумі може відчувати себе зручно, якщо буде зроблено низку умов.

 • Екзотичній рослині необхідно багато світла, тому світловий день має становити 10-12 годин. Коли освітлення недостатньо, стеблинки здатні значно витягуватися.
 • Переважна температура води — 23-28 градусів, більш невисокі показники затримують ріст трави.
 • Ґрунтом може послужити маленький гравій, галька або пісок з мінімальною кількістю глини для розвитку кореневої системи. Ґрунт вимагає регулярного очищення від найрізноманітніших розростань і мулу.
 • Лімнофіла добре себе почуває в чистій воді, у зв’язку з цим необхідно встановити фільтраційну систему і додатково виконувати підміну води раз протягом тижня.

Королівську лімнофілу розмножують, зонуючи коріння, яке спочатку доведеться обережно розплутати, а потім посадити. Можна зробити це за допомогою живців — їх зрізають на відстані 20 см від верхівки рослини. Садити дітей потрібно за 3 см від інших кущиків.

Амбулія добре поєднується з найрізноманітнішими теплолюбними декоративними рибками, а садити її бажано біля задньої стіни акваріума, де вона створить екзотичне тло з ажурних заростей.

Сидячоквіткова

Рослину ще називають карликовою амбулією. У травички пряме і високе стеблинка з червонуватим і зеленим листям, що нагадує пір’я. Коли воно виростає до поверхні, від нього відходить незліченна безліч молодих гілочок, що густо встеляють гладь води. Таким чином, рослина може рости як під водою, так і над нею. При уважному догляді лімнофіла створює гарні білі квіточки. Розміри дорослої рослини: ширина — від 4 до 7 см, висота — від 15 до 40 см.

Умови, потрібні для нормальної діяльності тропічної трави:

 • тепла вода: не нижче 18 і не вище 30 градусів;
 • рослина не має здатності рости на камінні, тому краще розміщувати на дні пісок товщиною від 6 до 10 см, а якщо в ґрунті міститься залізо, то відтінок листя, швидше за все, буде червонуватим;
 • у випадку карликової амбулії маленька наявність мулу не відіграє ролі, ба більше, він застосовується їй як поживна добавка;
 • ідеальна кислотність середовища — 5-8 од., притому що жорсткість може бути різною — від 0 до 20 од.

Сидячоквітковий різновид не дуже вимогливий до освітлення, однак при довгому мізерному світлі має бляклий і не дуже красивий вигляд. Не складе ніяких труднощів пошкодити ніжну і вкрай вразливу кореневу систему рослинності, тому очищення ґрунту потрібно проводити дуже обережно.

Наводячи лад, іноді потрібно обтрушувати кущики рослини, оскільки вона фільтрує будь-які невеликі частинки, що знаходяться у воді, відновлюючи екологічну рівновагу штучної водойми.

Розмножують лімнофілу живцями розміром 10 см, які відразу ж садять у ґрунт. Уже за пару днів травичка пускає коріння і починає жити життям без будь-чиєї допомоги.

Ароматика

Характерна властивість амбулії ароматної — постійна зміна точки росту (кожні 7 см), через що стебло її буває як прямостоячим, так і таким, що стелиться по дну. Розмір кущиків у діаметрі може досягати 17 см. Листки мають найрізноманітнішу палітру кольорів: від салатно-зеленого до коричневого, нижній їхній бік часто буває лілового кольору. Форма листочків гостра до кінчика, вони всі однакової довжини. В одній мутовці налічується близько 8 штук.

Фіолетового тону листя набуває, перебуваючи в надводній частині акваріума, причому форма його стає більш круглою, — це може бути ознакою того, що скоро з’являться квіти.

Ароматика — найбільш непроста в утриманні рослина, для якої потрібен резервуар зі стінками не менше ніж 50 см і об’ємом 80 л. Від гідрохімічних характеристик води залежить життєдіяльність і зовнішній вигляд травички.

Задані параметри:

 • жорсткість — у межах 3-14 од;
 • значення кислотності — від 5,5 до 7 од;
 • температура — 23-28 градусів.

За нижчих і більших температур ріст і розвиток амбулії закінчується, а склад багато в чому впливає на колір листя. Воду необхідно регулярно чистити за допомогою фільтрів, а ще замінювати 1/4 обсягу. Перевищувати цю цифру не можна, оскільки це призведе до небажаних змін параметрів води.

Нестача світла (менше 10-13 годин на день) викликає блідість листочків. При яскравому освітленні лампами в 0,8 Вт/л рослина набуває червоного кольору. Також лімнофіле потрібне підживлення залізом, фосфатами, нітратами, калієм і розбризкування вуглекислоти, без якої неможливе звичайне протікання процесів фотосинтезу. Що стосується ґрунту, то для рослини підходить піщаник або дрібна галька, заздалегідь на дно поміщається суміш з великим вмістом заліза.

Ароматиці необхідна періодична обрізка верхніх пагонів, щоб прибрати затінення нижніх листочків, що призводить до їх гниття. Розмножувати амбулію слід живцями, які створюють кореневу систему і починають розростатися через 2-3 тижні або трохи пізніше. Допускається розводити траву вегетативним способом. Для цього відокремлюють бічні стебла з кількома добре розвиненими листами.

Висаджують екзотичну рослину по 3, 5 і 7 кущиків, оскільки так зарості мають гарніший вигляд, ніж на задньому або середньому фоні, де їх доводиться постійно зрізати. Основне правило — не садити щільно.

Набагато більше інформації про особливості амбулії дивіться в наступному відео.

Позначки:, , , , ,
close