“Гамлет”: короткий зміст, аналіз трагедії Шекспіра

Один із найвпливовіших творів світової літератури та найпопулярніший твір Вільяма Шекспіра — «Гамлет». Короткий зміст п’єси допомагає зрозуміти драматичну колізію та перипетії сюжету. Твір уже кілька століть входить до репертуару найвідоміших світових театрів. Розповімо про нього детальніше.

«Гамлет»: короткий зміст

Вільям Шекспір «Гамлета» написав на початку XVII століття. Твір вважають найдовшою п’єсою драматурга. В оригіналі в ньому 30557 слів. П’єса складається з п’яти актів. Щоб зрозуміти п’єсу «Гамлет» у скороченні, необхідно знати її персонажів.

Ось ключові з них:

 • Гамлет — принц данський.

Він син покійного короля і племінник нині правлячого володаря. На початку п’єси глядач дізнається, що Гамлет здобув перемогу над норвежцями, чим забезпечив державі якісь землі. Син покійного короля Фортінбраса не визнав поразки і готується до нової війни, в якій Гамлету належить зіграти важливу роль.

Брат покійного короля, який успадкував престол і одружився з матір’ю Гамлета. По ходу розвитку сюжету принц данський намагається з’ясувати, чи причетний король до загибелі його батька. Клавдій, своєю чергою, хоче зрозуміти причину божевілля Гамлета.

Дочка королівського радника Полонія, за якою доглядав Гамлет. Всупереч порадам батька і брата Лаерта, приймала увагу принца, що коштувало їй психічного здоров’я.

 • Гертруда.

Мати Гамлета. Після смерті чоловіка вийшла заміж за Клавдія. У міру розвитку сюжету жодного разу не виявила почуттів ні до нового чоловіка, ні до сина.

Персонаж, який змушує принца діяти. Гамлет спочатку вірить усьому, що говорить привид, потім сумнівається, вважаючи його дияволом. Лише переконавшись у правдивості його слів, починає мстити. Привид проявляє людські якості, закликаючи принца не мстити Гертруді.

Ось короткий переказ «Гамлета» за актами:

Короткий зміст «Гамлета» слід почати із зав’язки сюжету. Данія очікує нападу норвежців на чолі з сином покійного Фортінбраса. Вартові на вежі замку бачать примару і повідомляють про неї Гораціо — другу принца. Той, переконавшись у правдивості слів стражників, вирішує розповісти про подію Гамлету. Він вважає, що це ознака нещасть, які очікують на країну.

На королівській раді Клавдій повідомляє про намір одружитися з Гертрудою. Це викликає обурення Гамлета, оскільки зі смерті батька минув лише місяць. Він виголошує слова про жіночу підступність. Король відправляє сина Полонія Лаерта до Франції та висловлюється проти того, щоб принц повернувся вчитися в університет.

Полоній і Лаерт не радять Офелії зв’язуватися з Гамлетом, аргументуючи тим, що його залицяння не обов’язково закінчаться шлюбом.

Гамлет зустрічається з привидом, який розповідає про те, що був убитий Клавдієм, і закликає до помсти. Принц повідомляє друзям, що має намір поводитися як божевільний.

Короткий зміст «Гамлета» продовжує розповідь про божевільну поведінку принца. Офелія скаржиться батькові на дивацтва Гамлета. Полоній вирішує, що принц збожеволів від любові до дочки.

Королівське подружжя вирішує запросити колишніх однокласників принца, щоб ті дізналися причину його дивної поведінки. Тим часом з-за кордону приходить новина про те, що норвезька загроза минула.

Гільденстерн і Розенкранц — друзі Гамлета — запрошують до замку артистів. Принц просить їх розіграти сцени з творів про вбивства і наприкінці — невелику сцену його власного твору. Він сумнівається у словах Привида, підозрюючи, що до нього приходив не батько, а диявол, але вирішує простежити за поведінкою Клавдія.

Переказуючи третій акт п’єси «Гамлет» коротко, необхідно згадати про низку подій. Друзі повідомляють правлячому подружжю, що не змогли зрозуміти причини поведінки принца. Король і Полоній вирішують добути інформацію самостійно і таємно спостерігають за зустріччю Гамлета й Офелії. Герой розмірковує про самогубство і вимовляє знаменитий монолог «Бути чи не бути». Знаючи, що за ним стежать, принц радить Офелії піти в монастир.

Актори розігрують сцену, написану Гамлетом. Зміст засмучує Клавдія. Той молиться, просячи прощення Бога за братовбивство. Гамлет спостерігає за тим, що відбувається, але вирішує не мстити. Він упевнений, що, загинувши під час молитви, король потрапить до раю.

Гертруда вирішує поговорити з сином і запрошує його до себе в кімнату. Полоній ховається за килимом. Принц звинувачує матір в образі пам’яті покійного батька. Королева вирішує, що Гамлет уб’є її.

Полоній з-за килима кличе варту. Принц, вирішивши, що чує голос короля, проколює шпагою килим і вбиває радника. З’являється Привид, який просить принца проявити милосердя до матері. Королева його не бачить і переконується в божевіллі сина.

 • Акт IV.

«Гамлет», короткий зміст четвертого акту якого розповідає про події після загибелі Полонія, продовжується наростанням протистояння. Клавдій вирішує відправити племінника в Англію, де його вб’ють.

Гамлет зустрічає солдатів, які йдуть воювати за землю, яка, за їхніми словами, нічого не варта. Принц дивується людській нездатності залагодити дріб’язкові протиріччя і картає себе за нерішучість у здійсненні помсти.

У країну повертається Лаерт, який бажає помститися за батька. Король переконує його в тому, що єдиний винуватець того, що сталося, — Гамлет. Офелія божеволіє і кидається в річку.

Трагічну п’єсу написав Шекспір. «Гамлет», короткий зміст якого закінчується трагічною розв’язкою, продовжується сценою похорону Офелії.

Могильники розмірковують про те, чи гідно ховати на цвинтарі самогубців, Гамлет — про марність буття, що перетворюється на прах. Лаерт просить поховати його разом із сестрою. Принц висміює це бажання. Між ними починається бійка, яку розбороняє король.

Він домовився з Лаертом, що той викличе принца на поєдинок і битиметься клинком, кінчик якого отруєний. Тому незапланований конфлікт із невідомим результатом йому не потрібен.

Гамлет розповідає Гораціо про те, як на корабель, що віз його в Англію, напали розбійники і доставили його в Данію.

Посланець короля повідомляє про необхідність поєдинку з Лаертом. Принц відчуває недобре, але приходить на поєдинок. Перед боєм він просить у суперника вибачення. Король, вирішивши діяти напевно, отруює вино.

Під час поєдинку принц поранений отруєною шпагою. Після чого противники міняються зброєю, і Лаерт розуміє, що потрапив у пастку. Гертруда п’є отруєний напій. Поранений Лаерт зізнається, що в усьому винен король. Гамлет убиває Клавдія.

Перед смертю він просить Гораціо розповісти світу правду про нього і визнає право Фортінбраса на королівський престол. Той наказує поховати принца з почестями.

П’єса «Гамлет», скорочення якої дає змогу зрозуміти сенс написаного, закінчується загибеллю основних персонажів.

«Гамлет»: аналіз твору

Трагедія «Гамлет» донині викликає суперечки у мистецтвознавців. Ось на які особливості твору звертають увагу фахівці:

 • Історія та задум.

П’єса «Гамлет» викликає суперечки через те, що існує в кількох варіантах, які були видані на початку XVII століття. Їхній зміст відрізнявся, тому суперечки про те, яким був початковий текст, не вщухають.

Дослідники знайшли у творі відсилання до римських легенд і скандинавських саг. Існує твердження про те, що існувала п’єса «Ур-Гамлет» (від німецького Ur — ‘оригінальний’), написана англійським драматургом Томасом Кідом наприкінці 80-х років XVI століття. Текст твору не зберігся.

На думку деяких дослідників, написав оригінальну п’єсу «Гамлет» Шекспір, а припущення щодо тексту Кіда — це не більше ніж гіпотеза.

 • Тема та конфлікт твору.

Основна тема твору — питання про ціну влади. Чи гідна вона того, щоб заради неї піти на злочин і вчинити гріх братовбивства? Крім цього, автор порушує питання про те, що брехню рано чи пізно буде розкрито, а зрадників — покарано.

Ще одна важлива тема, якої торкається твір, — це ціна помсти. Герой вирішує мстити всім винним. Заради цього йде на конфлікт із родичами, відкидає дівчину, яка любить його. У якийсь момент навіть Привид батька, який закликав до помсти, просить героя зупинитися і пожаліти матір.

Закінчується помста сумно. Усі персонажі гинуть, а трон займає Фортінбрас, проти якого герої боролися на початку твору.

 • Жанр та особливості композиції.

«Гамлет», сюжет якого розкриває тему помсти, написаний у жанрі трагедії. Композиція побудована відповідно до канонів драматургії:

 1. Експозиція, що знайомить глядача з персонажами.
 2. Зав’язка, що розповідає про зустріч героя з Привидом, який закликає до помсти.
 3. Наростання подій, під час яких загострюються конфлікти між героями і принц наближається до здійснення задуманого.
 4. Кульмінація, внаслідок якої герой підтверджує побоювання щодо винуватості Клавдія і вбиває королівського радника.
 5. Розв’язка — загибель ключових персонажів.

Шекспір «Гамлета» задумав не тільки як розповідь про події, а й як філософський твір. Тому дія розбавлена міркуваннями персонажа про сенс буття, тлінність життя, людську природу тощо.

Відповідь на запитання, хто такий Гамлет, знають навіть ті, хто не читав твір і не бачив його постановку. А ось інтерпретації поведінки персонажа за кілька століть суттєво змінювалися.

У ньому вбачали героя античної трагедії та людину, що страждає від психологічних комплексів. З освіченого юнака й успішного воїна він перетворюється на божевільного, який одержимий помстою. Він втрачає кохану, друзів, зв’язок із реальністю і, зрештою, гине. Помста не приносить йому ні полегшення, ні задоволення.

П’єса Шекспіра багато століть не втрачає актуальності, оскільки зачіпає глибинні основи людської природи, розкриває питання про владу, помсту, значення дружби і важливість любові.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

Позначки:, , , , , ,
close