Види метеликів: фото, назви та опис найкрасивіших і найпоширеніших комах

Які бувають види метеликів? Сучасна класифікація ділить лускокрилих на 4 підряди: первинні зубаті молі, безхоботкові, гетеробатмії, хоботкові. Підзагін хоботкові найбільш численний (понад 150 тис. видів). Найпоширеніші представники — це вітрильники, німфаліди, товстоголовки, павиноглазки, голубянки.

Вітрильники

До родини вітрильники належать близько 570 видів комах. Свою назву вони отримали через хвостоподібні відростки на задніх крилах. Відрізняються візерунками різних кольорів на темному тлі. Харчуються виключно горичником болотним.

Махаон (Papilio machaon) — один із найвідоміших великих красивих метеликів, розмах крил від 64 до 95 мм. Фон крил жовтий, на них чорні плями, широка чорна облямівка з жовтими місяцеподібними плямами. Задні крила з синіми і жовтими плямами, червоним вічком і «хвостиком» завдовжки до 10 мм. Автори статті про махаонів стверджують, що це швидкий і сильний метелик, він майже весь час проводить у польоті.

Махаон широко поширений у Євразії, у північних частинах Америки та Африки. Які зустрічаються види метеликів у Казахстані? У різних регіонах країни мешкають представники вітрильників, німфалід, голуб’янок. Автори книги про денних метеликів Казахстану Олександр Жданко і Володимир Казенас зазначають, що махаони живуть тут повсюдно, від пустель до високогір’їв.

«Слава Бутану» (Bhutanitis lidderdalii) — це денний великий метелик із розмахом крил 10-12,4 см. Задні крила незвичайні, з кількома «хвостиками», біля основи яких є яскрава пляма. Основний фон темний, на якому виділяються вертикальні тонкі світлі смуги. Мешкає цей метелик у високогірних вологих лісах Південно-Східної Азії.

Які найкрасивіші метелики? Це махаон і «Слава Бутану» з родини вітрильників, адмірал, павичеве око, данаїда монарх з німфалід, монарх з товстоголовок. Махаон і вітрильник «Слава Бутану» прикрашають багато колекцій.

Німфаліди

Цей вид метеликів налічує понад 6 тис. різновидів. Дослідникам вони відомі як «чотириногі метелики», бо стоять зазвичай на 4 ногах, а дві майже завжди згорнуті. Нижній бік крил переважно білий з більш тьмяними відмітинами.

Яскравий представник виду — адмірал (Vanessa atalanta). Забарвленням нагадує колір офіцерської форми, звідки пішла назва метелика. Крила темно-бурі, на цьому тлі яскраві червоні смужки і білі плями біля вершини крил. Їхній розмах — 5-6,5 см. Метелик адмірал поширений у Європі, Західному Сибіру, Середній Азії, Північній Африці. Олександр Жданко з колегою описали їхнє перебування в пустелях і високогірних районах РК.

Павичеве око (Aglais io) отримало назву від блакитних плям на червоно-бурому тлі крил, що нагадують 4 «вічка». На забарвлення цих метеликів впливає як холод, так і тепло. Зустрічається комаха в Євразії, Японії, дуже багато їх у Німеччині. Живуть вони в лісах і містах, на берегах річок і озер. Дослідники пишуть, що в Казахстані павичеве око зустрічається в степових і лісостепових регіонах.

Данаїда монарх (Danaus plexippus) — один із найпопулярніших у Північній Америці метеликів, що став символом кількох штатів. Зустрічається і в європейських країнах. Відрізняється він чорними смугами на рудому тлі, по краю крил у нього чорна облямівка з білими плямами. Розмах крил — 8,9-10,2 см.

Товстоголовки

У сімействі хоботкових товстоголовок налічується понад 4 тис. видів. Вони відомі як «шкіпери», що швидко рухаються. Впізнають їх за товстими тілами, загостреними крилами і «стрибаючим» польотом. Виділяється красою серед них метелик морфей і товстоголовка жовта.

Метелик морфей (Heteropterus morpheus) названий на честь бога сновидінь Морфея. У нього темно-коричневі крила з великими світлими плямами в чорній окантовці. Середовище існування — галявини, вологі узлісся лісу і луки, сухі піщані переліски. Поширений морфей у помірних поясах Євразії, в лісах Прибалтики, на півдні Сибіру, в Казахстані, Монголії, Північному Китаї.

Інша представниця роду — товстоголовка жовта (Thymelicus sylvestris). Має забарвлення крил ближче до помаранчевого, краї темніші, уздовж крил тонкі темні смужки. Поширений вид у всій Східній Європі, у Скандинавії, на Північному Кавказі.

Павлиноглазки

Які є рідкісні види метеликів? Рідкісні метелики трапляються в сімействі павиноглазок, яке перевищує 2 300 видів. Відрізняються вони великими розмірами, мають широкі крила, на кожному «окоподібні» плями. Тіло цих метеликів густо опушене. Найвідоміші серед них — павиноглазка атлас і мадагаскарська комета.

Павиноглазка атлас (Attacus atlas) — один із найбільших у світі нічних метеликів, розмах його крил сягає 24 см. Інша рідкісна особливість — цей метелик нічого не їсть протягом свого короткого життя, ротовий апарат його не розвинений, він живе за рахунок поживних речовин, накопичених у стадії гусениці. Головне завдання в період життя — розмноження.

Крила метелика мають різні відтінки коричневого, яскраво-червоного, жовтого, рожевого кольорів. На кожному крилі є одне прозоре віконце трикутної форми. Живе рідкісний метелик у тропічних і субтропічних лісах Південно-Східної Азії. В Індії його культивують, бо гусениці метелика виділяють міцний шовк.

Мадагаскарська комета (Argema mittrei) — рідкісний оригінальний нічний метелик, ендемік Мадагаскару, його зображення є на національній банкноті. Метелик дуже великий, розмах його крил досягає 14-18 см. Крила пофарбовані в яскраво-жовтий колір, на них є великі «очі» коричневого кольору в оточенні хвилястого візерунка. Прикметна особливість нижніх крил — довгий, до 16 см, хвіст.

Голубянки

Сімейство голубянок налічує близько 5 200 видів. Вони відрізняються невеликими розмірами. Забарвлення крил часто буре, крізь яке проступає синє або червоне тло. Уздовж краю крил зазвичай є малюнок із крапок або плям.

У Казахстані 5 голуб’янок внесено до переліку рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів рослин і тварин. Серед них голубянка Аргалі, голубянка бавій.

Голуб’янка Аргалі (Neolycaena argali, Glaucopsyche argali), або алтайська, — ендемік Алтаю. У Казахстані цей вид метелика зустрічається на Курчумському хребті на півдні Алтаю. Розмах його крил — до 23 мм. Забарвлення — біло-блакитне з чорними плямами, по зовнішньому краю крил коричнева стрічка. Загалом крила відливають перламутровим кольором.

Голуб’янка бавій (Scolitantides bavius) мешкає на північному заході Казахстану. Розмах крил цього рідкісного метелика — до 30 мм. Різне забарвлення мають самці та самки: самці — червонувато-блакитний із широким коричнево-чорним краєм, самки — коричневий із синім нальотом.

Скільки видів метеликів у світі? Найбільша група цих комах налічує від 200 до 255 тис. видів. Вченому світу відомі понад 158 тис. видів. Припускається, що невивченими залишаються до 100 тис. видів.

Тут названо лише деякі поширені й описані дослідниками метелики. Їхнє різноманіття та привабливий вигляд підкреслює, які прекрасні істоти живуть на нашій планеті.

Позначки:, , , , , , , , ,
close