14 лютого: День святого Валентина та інші свята цього дня

Досуг

robertss 02.09.2023 Article

Валентинів день (спочатку — день католицького святого) сьогодні став популярним світським святом усіх закоханих. Якому саме Валентину присвячувався день, достеменно невідомо. Серед ранньохристиянських мучеників було кілька людей із таким ім’ям.

Доктор юридичних наук, професор Юрій Шпаковський згадує про двох таких легендарних особистостей:

  • Священик Валентин, який вінчав римських воїнів з їхніми коханими, коли діяла заборона імператора на шлюб. Священика стратили 14 лютого 269 року.
  • Римський патрицій Валентин — таємний християнин, який навертав до нової віри інших людей, вінчав своїх слуг і поплатився за це.

Коли День святого Валентина? У християнському церковному календарі свято на честь когось із цих мучеників з’явилося у V столітті. Датою свята було обрано відомий день страти священика Валентина 14 лютого. Зараз ця дата більше відома як день, присвячений усім закоханим.

Хто придумав День святого Валентина? Із церковного календаря свято «зробило крок» у народ, бо події християнської історії пов’язані з обрядом вінчання. Згодом День святого Валентина наповнився саме таким романтичним змістом, і в такій якості його стали відзначати ще в XVI столітті.

Що подарувати на День святого Валентина? За минулі століття свято обзавелося власною атрибутикою і красивими традиціями. Його головним символом стали невеликі листівки у формі сердечок — валентинки, найчастіше червоного кольору. У них поміщали привітання і зізнання. Разом із валентинками стали робити й інші подарунки своїм парам у день свята. Зазвичай дарують червоні або білі квіти та різноманітні солодощі.

Походження валентинок має свою історію:

  • Святий Валентин, перебуваючи у в’язниці, писав записки своїй коханій дівчині, яка була сліпою. Вона дивом прозріла.
  • Кавалери в період Середньовіччя складали, співали і декламували короткі вірші. Вони записували рядки на маленьких шматочках кольорового пергаменту і відправляли їх дамам серця.
  • Англійський герцог Чарльз Орлеанський (XV століття) надсилав з ув’язнення записки, складені у формі сердечка, дружині.

Цікаво, що 1969 року з католицького церковного календаря День святого Валентина було вилучено, оскільки він не мав достовірних обґрунтувань. Але це вже не мало жодного значення: свято закоханих не втрачає популярності, а лише дедалі ширше поширюється у світі.

День святого Валентина в країнах світу

У День усіх закоханих тисячі пар у різних країнах прагнуть вступити в шлюбний союз, щоб він став щасливим. Закохані невичерпні на вигадки, щоб потішити обранців цього дня:

  • Валентинки закуповуються в таких кількостях, що вже наздоганяють за популярністю різдвяні листівки.
  • Власницею найдорожчої валентинки стала співачка Марія Каллас. Її заможний коханий підніс валентинку із золота, діамантів та інших дорогоцінних каменів.
  • З ХІХ століття зміцнилася традиція дарувати в цей день солодощі, насамперед шоколад, який славиться як найкращі ліки від депресії та нерозділеного кохання. Зараз традиційно дарують шоколадні цукерки в коробочках у формі серця.

У європейських країнах День святого Валентина має давню історію. У кожній країні є особливості його святкування.

Англія

Ця країна вважається батьківщиною валентинок. Їхню появу приписують творчості середньовічних лицарів. У XVII столітті тут було видано спеціальне керівництво з написання таких послань. Нині поряд із листівками та солодощами стали популярними як подарунок м’які іграшки, наприклад ведмежа Тедді.

Німеччина

Німецькі пари прагнуть 14 лютого отримати благословення в церкві на свій союз. Почуття тут заведено висловлювати мовою квітів, тому обранцям підносять букети троянд і хризантем.

Деякі німці вважають кохання легким божевіллям, тому 14 лютого вони прикрашають червоними стрічками психіатричні лікарні.

Італія

Південна країна вважає себе родоначальницею свята і батьківщиною мучеників Валентинів. Тут не просто пишуть любовні записочки 14 лютого, а поміщають їх у шоколадні горішки. Це свято для італійців — «солодкий день». Популярна різноманітна випічка у формі сердечок.

США

В Америці День святого Валентина офіційно відзначають із 1777 року. Тут це свято не тільки закоханих пар, а й усіх коханих родичів — батьків, дітей, дідусів і бабусь. У святковий день веселяться і діти на ранках, і дорослі на вечірках.

Франція

Для французів романтичне свято — культова подія. Наслідуючи приклад Людовика XVI, вони дарують коханим букети червоних троянд. Але квітами не обмежуються, доповнюють їх солодощами, дорогоцінними прикрасами та дорогою білизною.

У Франції є село святого Валентина, яке в середині лютого стає місцем паломництва закоханих пар. Ця романтична подорож — запорука щасливого подружжя для них.

Інші свята 14 лютого

Які свята 14 лютого? Дещо в тіні Валентинова дня опинилися інші значущі події, які трапилися 14 лютого: Міжнародний день дарування книжок, День святих Кирила і Мефодія, День комп’ютерника.

Міжнародний день дарування книг

Це нове свято з’явилося 2012 року у відповідь на зниження інтересу до книги і читання. Ініціювала його засновниця сайту дитячих книжок Delightful Children’s Books Емі Бродмур.

Громадськість тривожить, що сучасні діти мало читають. Доктор філологічних наук Ніна Барковська наголошує, що читання — найважливіший механізм формування повноцінної особистості. Тому і свято, і акція «Даруйте книжки з любов’ю» звернені насамперед до дітей. Долучитися до всесвітнього свята легко — подаруйте книжку дитині.

День святих Кирила і Мефодія

Святі Кирило і Мефодій шануються в усьому християнському світі. У католицькому календарі день їхнього поминання — 14 лютого. Їм належить переклад Священного писання і низки церковних книг з грецької на слов’янську мову. Для цього вони створили особливу церковно-слов’янську абетку для християнської церкви — глаголицю.

Дослідниця Валерія Тананєєва висловлює сучасну точку зору на діяльність Кирила і Мефодія: вони поклали початок формуванню єдиного культурного простору слов’янських народів.

День комп’ютерника

Міжнародне професійне свято працівників IT-технологій присвячене історичній події: 1946 року, 14 лютого, у США презентували перший комп’ютер, що працює над практичними завданнями. До цього створювалися тільки експериментальні зразки. Зараз комп’ютери — це інструменти для роботи майже в усіх сферах діяльності людини.

День 14 лютого стає всенародним святом. Більшість населення планети має кого привітати цього дня — від своїх обранців до колег, пов’язаних зі світом комп’ютерів.

You may also like

Как правильно использовать пушер

Привітання з днем народження внучці від дідуся і бабусі українською

Привітання з днем народження Віталія

Привітання з днем народження військового

Привітання з днем народження Василя

Привітання з днем народження в прозі своїми словами 2023

Позначки:, , , , , , , ,
close