Кома у собак

Здорова, активна собака-привід для справжньої гордості власника. Але буває, що вихованець сонний, відмовляється від корму або зовсім впадає в коматозний стан. Причин розвитку коми у собаки кілька, і фактично вони все призводять до летальних наслідків.

Що ж може привести в коматозний стан вихованця і як уникнути його? Небезпечний стан можна не допустити, вчасно звернувшись до ветеринарного професіонала за допомогою.

Причини впадання собаки в кому

З давньогрецької, слова кома переводитися як глибокий сон. Це не відома всім дрімота, але стан, в якому знаходитися тварина, нагадує глибокий сон. Стан оманливе і дуже небезпечне.

За власною природою, кома собою являє своєрідний процес, що відрізняється стадією глибокого гальмування в області кори головного мозку. Певні центри, що відповідають за умовні і абсолютні рефлекси, потроху втрачають власне практичне значення.

Вихованець може померти, бувши в комі від зупинки дихання, в результаті припинення роботи дихального центру.

Обов’язково потрібно згадати, що при розвитку коми у пса, відсутня реакція на будь-які подразники зовні. Також потрібно розуміти, що кома це не ступор, який має якусь схожість в плані ознак. Ступор нагадує летаргічний сон. Перебуваючи в ступорі собаку можна привести до тями сильними зовнішніми подразниками.

У клінічній практиці ветеринарних лікарів виділяють більше десяти видів коматозного стану. Залежить це від провокуючих чинників. Виявитися причиною Коми, можуть:

  • серйозні ендокринні порушення-цукровий і нецукровий діабет;
  • недостатність печінкових структур;
  • відмова в роботі ренальної системи.

Незалежно від провокуючого фактора, механізм розвитку коматозного стану має ряд подібностей. При відмові роботи гепаторенальной системи або ж нирок і печінки окремо, в кров’яному руслі дуже швидко збираються продукти метаболізму без можливості виведення назовні. З’являється інтоксикація організму (в основному, азотистими сполуками), як тільки їх обсяг доходить до максимально допустимих значень.

При цукровому діабеті, організм також схильний до розвитку інтоксикації продуктами обміну. Лише в разі ендокринної патології, в крові можуть досягати критичного рівня кетонові тіла, розвивається ацидоз. Кома не з’являється несподівано. Немає такого, щоб собака бігала і стрибала, а потім лягла і впала в кому. Патологічного стану передують-млявість, відмова від корму, сонливість, напади нудоти. Тварина страждає від недостатності нирок, з’являються симптоми неврологічних порушень через поразок структур головного мозку.

Спровокувати кому у домашнього улюбленця здатні і отруєння ліками або ж іншими токсичними речовинами. Інтоксикація організму, що закінчується комою, може статися при попаданні солей важких металів. Власне ці сполуки призводять до ураження тканин нирок і печінки. Життєво важливі органи, натуральні фільтри організму, не справляються з токсичними речовинами, порушується їх робота, відбувається серйозний збій і як наслідок – повна відмова від функціонування.

Дуже часто кома з’являється у собак при значних черепно-мозкових травмах, укусах токсичних змій. Небезпека для тварини представляють промислові корми з вичерпаним терміном придатності, що зберігалися в недозволеному місці, уражені патогенними грибками.

Симптоми, діагностика та прогноз

Розвиток коми завжди супроводжується попередньою симптоматикою. Переплутати стан предлетаргии можна з іншими патологіями. Тварина ставати сонним, млявим, апатичним. Чи не досвідчені господарі плутають коматозний стан з простим довгим сном. При цьому показники температури тіла нижче норми на пару градусів. Собака перестає реагувати на будь-які звуки, навіть дуже гучні.

Якщо акуратно підняти повіку і оглянути область зіниці, можна підкреслити, що він не зменшується при впливі світловим подразником. Зовні тварина схожа на вже мертвого. Відрізнити кому від смерті легко – при патології відсутні ознаки трупного задубіння.

Вийти з коми тварина самостійно не може, хоча описані кілька випадків самостійного відновлення. Це висока рідкість, тому при появі відмінних предкоматозних ознак і наступ самої Коми – привід екстрено звернутися до ветеринарної клініки. Будь-яке зволікання в часі буде коштувати тварині життя. Залежно від своїх ресурсів, організм собаки може утриматися в коматозному стані до 2-ох тижнів, а потім відбувається смерть.

Лікування собаки в комі

Термінове звернення до ветеринарної лікарні-шанс зберегти життя тварині. З кожною годиною в головному мозку гинуть цілі відділи головного мозку. Нейрони приходять в непридатність, а їх кількість обчислюється мільйонами. Імовірність втратити улюбленця зростає з кожною хвилиною.

Особливою діагностики, якщо до ветеринара потрапила тварина в комі, не проводитися. Єдине, на що свою увагу звертає доктор – анамнез і лабораторні дослідження (Біохімія крові), що дозволяє знайти причину розвитку коми. Професійний ветеринар буде діяти по ситуації, відштовхуючись від стану, віку тварини, тривалості перебування в комі, факторів, що спровокували патологію. У разі відмови нирок, експерти радять провести евтаназію.

Якщо основою розвитку коми стала інтоксикація організму солями важких металів, призначаються реанімаційні заходи. Рекомендується проведення переливання крові з подальшим призначенням терапії, що дозволяє відновити порушену функцію нирок і печінки.

Діабетична кома усувається шляхом введення розчину глюкози внутрішньовенно. Нормалізація діяльності серця виконується за допомогою нестандартних препаратів – кокарбоксилази і вітаміну В.

Профілактика коми у собаки полягає в дотриманні декількох пунктів. Важливо стежити за будь-якими зміною в стані улюбленця, відзначаючи млявість і апатію. Довгий сон і відмова від корму, можуть вказувати на серйозні порушення в організмі.

Необхідно дуже і дуже уважно підбирати тип харчування, не даючи можливості отримувати їжу з людського столу. Під забороною виявляються солодощі, що завдають організму тварини невиправної шкоди. Основним пунктом попередження розвитку коми вважається і звільнення собаки від напружень, особливо представників карликових порід, чуйно які реагують на будь-які зміни у зовнішньому середовищі.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,
close