Лейкоз у тварин

Лейкоз (лат. найменування-Leucosis) вірусне захворювання відрізняється проліферацією клітин кровотворної системи і вимальовується появою в крові тварин малодиференційованих клітин мієлоїдного ряду. Дуже часто захворювання лейкозом зустрічається у ВРХ, рідше у овець, кіз, свиней, коней і кішок. Оформляється хвороба в усьому світі. Зовсім недавно проведення заходів та одужання господарств стало причиною значного поліпшення ситуації та ліквідації захворювання на лейкоз у більшості держав світу.

Етіологія

Збудник лейкозу РНК-містить вірус відноситься до роду Oncovirus сімейства Retrovidae. Збудники лейкозу різних варіантів тварин морфологічно подібні, але відрізняються антигенним будовою.

У навколишньому середовищі вірус не стійкий. При нагріванні до 60 ?C гине через 1 хвилину. Їдкий натр, Водний розчин формаліну, і інші дезінфектанти швидко інактивують вірус. Нагрівання молока до 75 ?З або звичайне прокисання (при зменшенні рН до 4,75) інактивує вірус. Збудник може значний час бути в сплячому стані. У живій клітині вірус живе роками.

Епізоотологія

Джерело інфекції-хворі тварини. Дуже часто хворіють тварини у віці 4-7 років. Контаміновані вірусом секрети і екскрети тварини (слина, молозиво, молоко, плацента), потрапляючи на об’єкти догляду, служать шляхом зараження. Вірус переносять також комахи.

Важливу роль в зараженні відіграє генетична і фенотипова схильність до захворювання, а ще імунний статус організму.

Лейкоз частіше протікає в прихованій формі. Під впливом самих різних факторів вірус активізується і викликає проліферацію лейкоцитів. У початковий період відзначається збільшення лейкоцитів (лейкоцитоз). Картина крові змінюється в бік збільшення незрілих клітин. Вірус локалізується в лімфатичній системі і регіональні лімфо вузли стають більше.

Симптом

У великої худоби період інкубації може тривати від 2-х місяців до 6-ти років. Передлейкозну стадію, при якій клінічна картина не вимальовується, визначають за допомогою серологічного дослідження крові. При цьому береться до уваги гематологічна картина. У крові збільшується кількість лейкоцитів, і малодиференційованих клітин крові.

Далі лейкоз вимальовується нестандартними і неспецифічними симптомами. Відзначається загальне пригнічення, зменшення продуктивності (прирости живої ваги і надої молока), прогресує виснаження на тлі збереженого апетиту. При цьому відбуваються порушення в роботі кишково-шлункового тракту (атонії, запори, проноси, тимпанії).

При збільшенні процесу збільшуються набряки подгрудка, нижньої частини шиї, живота, вимені.

Реагує на вірус і репродуктивна система. Спостерігаються аборти, мертвороди, яловість.

До нестандартних ознаками відносять збільшення лімфатичних вузлів. Першими реагують поверхневі (підщелепні, надвименні, привушні, надколінні). Лімфовузол розростається потроху і з величини горіха, коли він ще неболючий, іноді може досягати величини яйця і більше. В даному випадку при пальпації вимальовується хворобливість.

Іноді хворобливих симптомів не зустрічається, але тварина гине від розриву селезінки.

У котячих латентний перебіг також довгий. При збільшенні процесу зустрічається зміна звичок тварини, часте пригнічення. В подальшому збільшення лімфатичних вузлів з відверто вираженою хворобливістю.

Діагноз

Спочатку діагноз лейкозу ставиться на підставі серологічного дослідження.

Імунологічні дослідження (РДП, рід, РСК, Ріф) знаходять в крові антитіла через 2-3 місяці після інфікування.

Клініко-гематологічне показники лейкозного ключа дають підставу постановки остаточного прижиттєвого діагнозу.

Віддиференціювати лейкоз потрібно від туберкульозу, паратуберкульозу, актиномікозу.

Лікування

Не розроблено. Дрібних тварин лікують симптоматично.

Профілактика

При формуванні стада доводиться стежити за благополуччям і епізоотичної ситуацією того господарства, з якого проводиться завезення тварин. Не допускати ввезення на територію тварин з неблагополучних пунктів.

У благополучних господарствах дослідження проводять 1 раз на рік, биків-виробників — 2 рази на протязі року. Постійні, серологічні дослідження дозволяють вчасно виявити підозрілих і виділяти їх з стада.

При виявленні хворих тварин господарство оголошують неблагополучним. Лікування проводять шляхом серологічних досліджень з подальшим видаленням хворих, або абсолютною заміною всього стада.

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Токсокароз-зоонозне захворювання, викликане паразитуванням круглих черв’яків і відрізняється…

Саркома-новоутворення, яке відрізняється інфільтративним ростом клітин сполучної…

Фавус (парша) — захворювання грибкової природи, що відрізняється ураженнями покривів шкіри,…

Травми головного мозку-патологічний стан тварини, що проявилося в результаті механічних…

Лишай-збірне поняття хвороб зовнішнього покриву тіла тварини викликаного дуже і дуже маленькими…

Тепловий удар і сонячний-гострий розлад функцій центральної нервової системи в результаті…

Тонзиліт-процес запалення, що проходить в піднебінних мигдалинах, лімфоїдних утвореннях…

Туляремія-інфекційна хвороба бактеріальної природи. Захворюванню схильні сільськогосподарські…

Хоріоптоз-инвазионное захворювання викликається кліщами-кожеедамі роду Chorioptes. Захворювання…

Чума великої худоби-вірусне, високо контагіозне захворювання, що має гострий перебіг…

Блефарит-захворювання запального характеру зачіпає краї повік. Схильні до хвороби…

Синовіт-процес запалення проходить в синовіальній мембрані вистилає капсулу суглоба.…

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Лейкоз вважається захворюванням, під час якого відбувається руйнування клітин крові, що в фінальному…

Позначки:, ,
close