Листоподібна пухирчатка у собак

Серед самих різних хвороб покриву шкіри, особливе місце займають аутоімунні патології. Одним з подібних захворювань вважається листоподібна пухирчатка або ж пемфігус.

Патологічний процес, що розвивається в результаті збою в роботі імунної системи. Відрізняється ураження покриву шкіри, дуже високим виробленням нестандартних антитіл до антигенів частинок шкіри.

Достовірних причин розвитку листоподібної пухирчатки у собак, також як і у домашніх кішок, не виявлено. Орієнтовно, факторами, здатними спровокувати аутоімунний збій, стають: прийом деяких медикаментозних препаратів або ж невчасно вилікувані запалення шкіри (дерматози), що перейшли в затяжний перебіг.

Загальні відомості про захворювання і перші симптоми

Листоподібна пухирчатка у собак іменується також пемфігус комплексом. Діагностується істотно частіше у ветеринарній клінічній практиці, ніж інші збої в роботі імунної системи.

Найчастіше захворювання зустрічається у собак старше 7 років, але може вражати і дуже невеликих цуценят – почавши з 3-х місячного віку. До групи ризику по появі листоподібної пухирчатки, відносяться такі породи як Акіта іну і чау-чау.

Імунна система активно оберігає організм від впливу чужорідних протеїнових елементів. Однак при розвитку аутоімунних патологій, антитіла продукуються для знищення своїх клітин. Механізм розвитку листоподібної пухирчатки полягає в атаці епідермальних клітин (шар знаходиться зверху покриву шкіри) імунною системою.

Відрізняється пухирчатка у собак на перших кроках розвитку, появою нестандартних пустул і папул. Первинні ураження на шкірі помітити проблематично. Вони можуть нагадати маленькі лусочки і ховаються за густим вовняним покривом.

В подальшому, з появою патологічного процесу, з’являються і вторинні ознаки – розвиваються ерозивні ураження, з’являються Жовті кірки і епідермальні комірці (обрамлення з кератинових злущених пластівців). На уражених ділянках покриву шкіри на тлі пухирчатки, починає локально випадати шерсть, розвивається алопеція.

Залежно від індивідуальних особливостей організму тварини і відбуваються аутоімунних процесів, захворювання може протікати дуже швидко – протягом 14-21 дня або ж плавно – від 4 тижнів.

Стрімкий розвиток патологічного процесу, крім змін на шкірному покриві тварини, відрізняється появою наступних клінічних ознак:

 • гарячкові стану;
 • відмова від корму і розвиток анорексії на цьому тлі;
 • збільшення в розмірі лімфатичних вузлів.

Поразка при листоподібної пухирчатці, починається з області носового дзеркала і століття, далі уражається спинка носа, вушні раковини, внутрішня частина живота і подушечки на лапах.

Аутоімунне захворювання з часом ставати генералізованим. На пізніх етапах розвитку патологічного процесу, велика ймовірність виникнення порушень в пігментації носового дзеркала.

Поразки при листоподібної пухирчатці, відрізняються симетричністю. Крім того, обов’язково потрібно згадати, що для цього аутоімунного захворювання, не рахується характерним ураження слизових оболонок порожнини рота.

Діагностика та лікування у ветеринарній клініці

Постановка діагнозу у ветеринарній клініці-обов’язковий пункт перед призначенням лікарської терапії. При підозрі на листоподібну пухирчатку, крім загального клінічного огляду тварини, проводитися ряд лабораторних досліджень. Вони потрібні для того щоб відокремити патологічний процес від інших хвороб покриву шкіри. Дослідження в умовах клініки:

 • Цитологічна Діагностика-характерною ознакою пухирчатки, вважається вміст акантолітичних клітин (структури Шипуватого шару сосочкового шару дерми) і нейтрофілів, а ще можуть знаходиться еозинофіли.
 • Зішкріб з покриву шкіри в місцях ураження-дерматогістоскопія, дає можливість визначити не тільки дуже високий вміст нейтрофілів і акантолітіческіх клітин, але і субкорнеальних пустул.
 • Біопсія покривів шкіри-проводитися імунофлуоресцентний і імуногістохімічний аналіз. Проводитися біопсія кілька разів, так як можливе отримання помилково негативні або хибнопозитивних результатів.
 • Бакпосів на поживних середовищах. Проводитися зішкріб для подальшого бактеріального дослідження при підозрі на присутність бактеріальної мікрофлори.

Диференціальна діагностика потрібна для того щоб відрізнити справжню листоподібну пухирчатку, від подібних шкірних захворювань як:

  ; ;

 • дерматоміозит;
 • бактеріальна піодермія;
 • пустульозний дерматоз;; на медикаментозні засоби.

Схожими з листоподібної пузирчаткой симптомами, мають такі патології як епітеліотропна лімфома і знаходиться на поверхні некролітична мігруюча еритема.

Після постановки точного діагнозу, ветлікар розробляє план терапії. Грунтується лікування у собаки на придушенні неординарною реакції організму.

Для цього призначаються імуносупресивні (пригнічують імунну відповідь) препарати. На перших кроках вводять ударні дози препарату. Протяжність терапії становить 1-2 тижні.

У разі відсутності вираженого лікувального ефекту від введення імуносупресора, схема коригується лікарем. Призначаються альтернативні кортикостероїдні ліки.

При листоподібної пухирчатці у собак, в разі відсутності відповідної реакції від використання перерахованих вище лікарських груп, вводитися їх аналоги. Іншими імуносупресивними препаратами, що застосовуються в терапії у собак, є нестероїдні ліки.

У лікуванні листоподібної пухирчатки у собак, використовують методику зовнішнього нанесення кортикостероїдних препаратів. При діагностованому присутності патогенної бактеріальної мікрофлори, призначаються протимікробні препарати системного впливу. Ветеринарний фахівець слід принципом-лікування не повинно спровокувати розвиток складнощів.

Загальний прогноз під час лікування діагностованого аутоімунного захворювання обачний, рідше хороший. Пов’язано це перш, за все з тим, що навіть при успішному завершенні лікування, захворювання може повернутися.

Більшість вихованців проживають в будинку повинні перебувати під постійним контролем ветеринарного фахівця, а ще отримувати терапію. Важливо проводити моніторинг нестандартних клінічних ознак захворювання, а ще здавати аналіз крові.

На тлі змін, терапія коригується якщо знадобиться. Ускладнення в процесі терапії листоподібної пухирчатки пов’язані з побічним впливом медикаментозних засобів.

Через те що, що основою розвитку листоподібної пухирчатки є збої в роботі імунної системи, потрібно включення в курс терапії імуномодулюючих лікарських засобів. Показана також вітамінна терапія.

Профілактика

З метою попередження аутоімунного захворювання, потрібно направити всі сили на підтримку імунної системи організму тварини на належному рівні.

Важливо вчасно звертатися до ветеринара при будь-яких порушеннях в стані улюбленця. Однією з передбачуваних причин розвитку листоподібної пухирчатки, є запальні процеси покриву шкіри, що переходять в затяжний перебіг.

для того щоб не допустити розвиток аутоімунного захворювання, потрібно лікувати дерматити і дерматози на дуже ранній стадії прояви, не допускаючи розвитку складнощів. Найкраще проводити проф. огляди у ветеринара 1 раз на півроку.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, , ,
close