Тойгер

Тойгер - Ветеринар

Тойгер — одна з рідкісних і унікальних порід кішок. Ця тварина була виведена не так давно, проте за маленький час завоювала любов до себе і популярність. Екзотична зовнішність і добродушність — основні характеристики породи.

Тойгер - Ветеринар

Історія походження

Порода тойгер виведена штучно, якщо перекласти з англійської вона означає “іграшка” і “тигр”, іншими словами іграшкове тигреня. Батьківщиною вихованця вважаються США, а ідея створення породи належить Д. Садгену. Незважаючи на те що Джуді мала професію архітектора, вона наважилася на створення індивідуальної породи кішки, яка б нагадувала звіра, але була домашнього характеру.

Жінка схрестила бенгальську кішку з індійським кошеням, що було схоже на тигреня. Виконані роботи дали гарний результат — так на світ з’явилися милі смугасті кошенята. Всі витрачені зусилля і багато часу привели в цей світ тойгера, який став увагу привертати любителів тваринного світу і селекціонерів.

Незважаючи на те що досліди закінчилися сприятливо, процеси з удосконалення породи тривають.

У 2006 році смугастик заслужив світове визнання, беручи участь у багатьох котячих виставках і шоу-програмах, де збираються коти найкращих екзотичних порід. В Америці ця тварина досить затребувана, на території зосереджено понад 40 розплідників, які знаходяться в Каліфорнії, Техасі, Алясці, Огайо. А ще тойгер поширений у більшості інших країн, не виняток і Російська Федерація.

Опис

У представників породи тойгер дуже великі розміри тіла. Кішки важать від 3500 до 5000 грамів, а коти від 5000 до 7500 грамів. З диким котом породистий вихованець має схожість м’язистою статурою, високими плечима і широкими кістками. Голова тварини видовжена, широка, у неї середні розміри. Морда має вигляд серця в перевернутому вигляді. Контури профілю відрізняються чіткими лініями та округлістю.

На голові іграшкового тигреняти розміщуються маленькі вушка з округленими кінцями. Шия висока, тонка і мускулиста. Скроні та вуха вкриті густим хутром, але пензлики відсутні. Очі можуть бути маленького або середніх розмірів, у них округла форма, а верхня повіка трохи опущена. Органи зору відрізняються глибокою посадкою, вони пофарбовані насиченим і глибоким кольором.

Ніс у породистого улюбленця вирізняється довжиною, м’язистістю, заокругленістю, він розширений до завершення. Кінцівки тойгера сильні, мають середню довжину і довгі пальці. Хвіст має велику довжину, йому характерна мускулистість і заокругленість завершення, зазвичай він опущений.

У таких тварин коротка шерсть, у місцях візерунків вона може бути довшою за звичайну.

Основною ознакою породи тойгер вважається наявність унікальних смуг таббі, які бувають пофарбовані чорним, коричневим або жовто-коричневим кольором. Хутро тварини не вирізняється тікіровкою, іншими словами смуги мають темне забарвлення від завершення до шкіри. Колір підшерстя буває мишачим, а основа забарвлення однотонна і висвітлена. Шубі кішки властива контрастність кольорів.

Малюнок хутра смугастиків представлений у вигляді зміненого таббі-макреля. Розташування смуг вертикальне, вони замикаються в кільце на шиї, лапках і хвості. Смуги бувають як нерівномірними, так і плетеними. А ще на шубці кота можуть бути й витягнуті цятки. Подушечки на кінцівках мають чорний колір також, як і кінчик хвостика.

Зазвичай навколо очей шерсть висвітлена, тому створюється враження окулярів на мордочці.

Тойгери, які забезпечені оптимальними умовами проживання, доглядом і збалансованим харчуванням, живуть близько 14-16 років. До цікавих особливостей породи можна віднести такі:

 • тойгер входить до десятки найдорожчих вихованців у світі, посідаючи в рейтингу 5 місце;
 • кішка боїться закритого простору, транспортувань;
 • схрещувати тойгера з бенгальською породою не дозволяється законом.

Вихованці цієї породи є досить рідкісними, проте кошеня можна придбати в Російській Федерації. У нашій країні є розплідники, де розводять подібних тварин. Така кішка коштує від 8000 до 12000 рублів. Кошенята шоу-класу коштують дорожче, вони готові брати участь у виставках і конкурсах. Під час купівлі маленького “тигреня” необхідно звертати свою увагу на документи і стан, у якому перебуває дитинча.

До позитивних якостей цієї породи можна віднести такі:

 • миловидність зовнішності;
 • яскравість і оригінальність забарвлення;
 • доброзичливість, ласку, врівноваженість, відсутність агресії;
 • високий інтелект;
 • невибагливість, можливість підлаштуватися до будь-яких умов проживання;
 • можливість справжнього і промислового харчування;
 • охайність і самостійний догляд за своєю зовнішністю;
 • відсутність генетичних хвороб;

Мінусами тойгерів вважають такі особливості:

 • розвинена прекрасно м’язова система може ховати повноту;
 • хитрість і бажання красти їжу;
 • наявність заборонених продуктів для годування котів;
 • розведення можливе в умовах розплідника;
 • велика ціна кошенят.

Особливості характеру

Люди, яким невідома історія походження породи тойгер, здатні зробити висновок, що у зв’язку з тигровою зовнішністю кіт має агресивний і звіриний характер. Насправді цей вихованець вирізняється ласкою та дружелюбністю. Йому невластиві ревнощі до решти живих істот, тому смугастик швидко знаходить спільну мову з іншими кімнатними тваринами, крім гризунів. Самотність погано впливає на тойгера, тому навіть із собакою йому буде веселіше.

Екзотичний вихованець здатен чудово ладнати з дітьми. Можна не боятися, що він образить дитину, навпаки, коту буде цікаво гратися поряд із маленькою людиною. Коли на очах у тойгера гладять іншу тварину, то ревнощів та агресії не з’явиться. Полосатик не стане заздрісно нявкати, випрошувати уваги.

Грайливість і комунікабельність смугастих котів дає можливість їм стати загальними улюбленцями. Це миле і пустотливе створіння досить допитливе, тому буде досліджувати всі куточки кімнат. Такій дитині необхідно купити чим побільше іграшок, інакше від її настирливості можуть постраждати предмети техніки. Помічено, що цей вихованець полюбляє облагороджувати схованки у квартирі, тож якщо у власників пропаде якась річ, то в цьому, швидше за все, буде винен пухнастик.

Вражає прихильність тойгера до власника, він любить супроводжувати його всюди. Адаптація до нової обстановки у істоти відбувається дуже швидко і просто. Цьому вихованцеві буде комфортно перебувати не тільки в приватних будинках з великими кімнатами, а й у маленькій квартирі. Вихованець перевагу віддає активним і рухливим розвагам, тому зона для ігор кота повинна бути широкою.

Відмінним варіантом для тойгера буде встановлення спеціального ігрового комплексу.

Цій породі кішок властива стрибучість, вона може дуже легко застрибнути на антресоль або шафу. Виділяє цього вихованця самодостатність і незалежність, не звертаючи уваги на комунікабельність. Не звертаючи уваги на необхідність у контакті з людиною, тойгер здатна перенести самотність і довгу розлуку безболісно. Ці котики ніколи не нав’язуються господарям, вони чекають уваги до себе. Вихованець дуже любить сидіти на колінах господаря, при цьому висловлюючи задоволення муркотінням.

За умови, що тварина мешкає у квартирних умовах на високому поверсі, господар має вберегти її від перебування на підвіконні та балконі. А річ у тім, що ця порода не знає почуття страху та обережності, тому може випасти з вікна. Тойгери прекрасно піддаються дресируванню, їм просто засвоювати нову інформацію, а ще заборони і дозволеності. Вирослого кота необхідно починати виховувати, в іншому випадку він може стати нахабним маніпулятором.

Ця тварина не вміє мститися і затаювати злість. Якщо кошеня правильно і вчасно виростити, то проблем з навмисним приверненням уваги не з’явиться. За відгуками господарів тойгерів, видно, що ця порода досить ласкава. Ця тварина любить перебувати в товаристві людини і дивитися телевізор. Мявкає вихованець рідко, але якщо людина буде з ним спілкуватися, то кіт обов’язково відповість.

Головними рисами характеру “іграшкового тигра” можна назвати такі:

 • миролюбність;
 • грайливість усе життя;
 • спокій;
 • лояльність;
 • комунікабельність;
 • великий рівень інтелекту;
 • можливість навчатися і дресируватися;
 • цікавість.

Під час селекційних робіт у тойгерів заклалася відсутність інстинкту сліду, іншими словами якщо вихованець загубиться, самостійно шлях додому він не знайде. Через цю особливість породи необхідно приділити велику увагу безпеці тварини. Рекомендовано привчати тойгера до нашийника, на якому буде вказано адресу і причеплено дзвіночок.

Умови утримання

Не рекомендується, щоб тойер обживався в новому приміщенні самостійно. Для його нормальної діяльності повинні бути створені спеціалізовані умови, таким чином тварина буде рости і добре розвиватися. Більшість власників купують або створюють самостійно улюбленцю ігровий комплекс, у якому є будинок, місце для сну, сходи та полиці. “Іграшковий тир” обов’язково має бути гарантований ділянкою, у якій він спатиме, веселитиметься, а ще ховатиметься, якщо знадобиться.

Бажано передбачати спеціальне місце, з якого вихованець виконуватиме огляд території. Незважаючи на те що тварина полюбляє спати з власним господарем, її ліжко необхідно розташовувати подалі від власного. Практично не переносить вихованець перевезення в клітці, оскільки це волелюбна істота.

Перебуваючи в просторі закритого типу, тойгер може запанікувати, тому не варто дивуватися, якщо він буде кричати і образиться після.

Коротку шубу іграшкового тигреняти не потрібно обтяжувати нестандартним доглядом, частими купаннями. Проводити процедури гігієни варто якщо буде потрібно. Як варіант засобу для мийних робіт, можна застосовувати зволожувальний шампунь. У сезон линьки щоб видалити старе підшерстя, тварину варто вичесати за допомогою спеціальної щітки для короткошерстої істоти. Не докладайте великих зусиль під час розчісування шерсті, оскільки цією роботою котик займається самостійно.

Доглядати за очима і вухами вихованця потрібно класичним чином. Якщо біля зорових органів з’явилися виділення, то їх необхідно усунути за допомогою тампона з вати, змоченого кип’яченою водою. Вушка варто витирати ватним диском, який змочений у вазеліновій олії. На рівні інстинкту тварина займається заточуванням кігтиків, у яких солідні розміри і гострота.

Якщо є наявність дорогих меблів і покриття для підлоги, варто встановити котику кігтеточку і придбати кігтеріз.

Пристраститися до точіння нігтиків кошеня має з раннього дитинства. Крім застосування кігтеточки, улюбленцю необхідно робити манікюр. Привчання до застосування туалету також варто проводити якомога раніше, не відкладаючи такі процедури. Коли тойгеру виповниться 6 тижнів, він уже буде готовий випорожнятися у власне призначеному для цього місці.

Особливих рекомендованих процедур у догляді за цією породою котів немає. Представники котячих ретельно вилизують себе самі. Власнику варто іноді чистити зубки вихованцеві, проводити огляд його вух і іноді чистити йому хутро. Для очищення зубів можна намотати собі на палець марлю або застосовувати ватну паличку. Деякі господарі купують спеціалізовані щітки для екзотичних кішок.

Купати тварину рекомендовано, якщо у неї забруднена шерсть. Робити це потрібно не більше, ніж два рази протягом місяця. Миття вихованця має бути акуратним, оскільки він здатний наковтатися рідини.

Тойгерам подобається виконувати прогулянки на чистому повітрі, як вважають професіонали, не варто лімітувати тварину в цьому задоволенні.

Розведення вдома

Малодосвідченому котівнику не під силу займатися розведенням цієї породи кішок. Ці тварини перебувають у стадії появи, тому її ознаки досить нестійкі. Ось чому при бажанні схрестити іграшкового тигра з домашньою кішкою краще попросити фахівця. При самостійній процедурі, найімовірніше, будуть втрачені ознаки чистокровної породи.

При утриманні породистої кішки вдома господареві необхідно не забувати про частоту пологів тварини. На думку ветеринарів, запліднювати самку варто раз на 12 місяців. Якщо тигриста особина буде часто народжувати, то її організм швидко зноситься і не зможе скоро відновитися. Тварина після пологів стає худою, у кішки тьмяніє шерсть, вона відчуває слабкість і нездужання.

Годування

Дана порода кішок належить до невимогливих, проте до годування екзотичної істоти необхідно підходити серйозно. Певні власники котів годують власних улюбленців натуральними домашніми продуктами, інші віддають перевагу готовим покупним кормам. Єдино вірного рішення в цьому питанні не існує, тому кожен має право робити власний вибір відповідно до можливостей. Якщо кіт їсть тільки корм з пакетиків, то він не буде сприймати домашні страви.

При годуванні натуральними продуктами у господаря вийде трошки заощадити, але у тварини може з’явитися нестача вітамінів. З продуктів природного походження “тигреняті” можна фактично все. Основу харчування тойгера мають складати такі компоненти:

 • м’ясо у вигляді яловичини, курятини, субпродуктів;
 • яйця;
 • овочі фактично всі;
 • крупи у вигляді рису і гречки;
 • кисломолочні продукти.

До нерекомендованих продуктів для тойгера відносять такі:

 • рибу, через велику кількість кісточок;
 • молоко, оскільки воно буде причиною нетравлення шлунка;
 • сіль, оскільки вона завдає непоправної шкоди ниркам тварини;
 • спеції;
 • жирні продукти і копчені.

При частуванні “тигреняти” котлеткою або ковбаскою нічого поганого не трапиться, однак робити це не рекомендується. Під час вибору годівлі необхідно враховувати смаки улюбленця. Пісну несолону кашу з гречки кіт може з’їсти не завдяки тому, що любить цей продукт, а від голоду. Є такі особини, які віддають перевагу сирим овочам і фруктам. Така їжа вважається максимально корисною, тому що в ній багато клітковини, яка так корисна для шлунка і кишечника котів.

М’ясні продукти для котів мають бути пісними, тільки не жирними. М’ясо варто подавати сирим, нарізаним шматочками і ошпареним окропом або ж вареним. Крупу потрібно варити на воді, після цього заправляти олією зі свіжою зеленню або тушкованими овочами. Раз протягом тижня котика варто пригощати серцем ВРХ, а печінку рекомендується прибрати з харчування. Рибу не потрібно давати часто, прекрасним варіантом стане тріска, сайра, пікша.

Риба в сирому вигляді з річки може завдати шкоди тварині, її давати не рекомендується.

1 раз за три дні тойгеру варто давати йогурт, ряжанку або варенець. Кефір також можна вводити в раціон, але робити це небажано, головне, щоб він був свіжим, в іншому разі у тварини може з’явитися діарея. Господар має забезпечити тварині можливість поїдати зелену траву. Деякі власне висаджують рослинність у горщиках, щоб кіт їв безпечну зелень.

Є такі тойгери, яким подобається солодке, проте фахівці не радять давати такі продукти вихованцям. Господарям потрібно знати, що представники цієї породи досить хитрі, тому для них великих труднощів не складе крадіжка шматочка шоколаду. Годування екзотичного кота варто виконувати 2 рази на день, кошенята вимагають більше.

На обсяг порцій впливає вік вихованця і його тілесні особливості.

Іграшкове тигреня — нехуда тварина, тому за його фігурою стежити важко. Господар не повинен забувати, що дуже велике годування тойгера буде причиною його повноти. Важка вага спричинить збій у роботі органів, що знаходяться всередині, та їхніх систем.

Голодна тварина відразу себе видає, вона поводиться неспокійно. Найкращим виходом із ситуації, що склалася, буде привчання вихованця до режиму. Кішка швидко запам’ятає час, в який її годують.

Прекрасним варіантом для вихованця вважається і покупний промисловий корм, який зроблений конкретно для короткошерстого кота. Віддавати перевагу варто дуже якісному товару преміум класів або суперпреміум. Сухі корми перешкоджають утворенню каменю на зубах у котів, бо ліквідують наліт, що зібрався.

Як і будь-яка інша домашня тварина, тойгер схильний до швидкого набору зайвої маси. Ожиріння вихованця — це наслідок не перегодовування, а того, що господар дає їжу коту не 2 рази на день, а частіше, що неприпустимо для цієї породи. Годувати вихованця варто в ранковий і вечірній час. У харчуванні важливо тут — збалансованість. А ще екзотична істота потребує мікроелементів, що підтримуватимуть систему кісток.

Здоров’я

Тойгер вважається молодою породою кішок, тож точної інформації щодо генетичних хвороб тварини поки що немає. За здоров’ям цієї тварини варто регулярно спостерігати, теж дуже важливо виконувати постійні відвідування лікаря. Про те, що вихованець захворів, говорять такі ознаки:

 • поганий апетит або відмова від вживання їжі;
 • раптове схуднення або набір надмірної ваги;
 • млявий стан;
 • випадкова ворожість і нервозність;
 • почервоніння покривів шкіри, їх лущення;
 • виникнення залисин;
 • присутність виділень із зорових органів, носа;
 • велика або занадто невелика температура тіла;
 • утрудненість сечовипускань;
 • наявність крові в калових масах;
 • завершення випорожнень;
 • діарея та блювотний процес;
 • набрякання, почервоніння повік;
 • надмірна опуклість очного яблука;
 • каламутний кришталик;
 • збільшення печінки, що розпізнається на дотик.

Якщо господар помітив який-небудь із перерахованих вище симптомів, то він просто зобов’язаний негайно звернутися до ветеринара.

Пороки зовнішності у тойгерів — явище не популярне. Однак перешкодити участі кішки у виставці можуть відхилення від стандартних характеристик. До цих параметрів можна віднести такі:

 • відсутні яєчка, з одного боку — монорхізм, з 2-ох — крипторхізм;
 • яєчка недорозвинені з одного боку або з двох;
 • відсутні кігті;
 • багатопалість або відсутність пальців;
 • є ознаки карликовості;
 • тварина сліпа або косить;
 • повіки загорнуті в середину;
 • є пупкова грижа;
 • є плями білого кольору на шубці, яких стандартно не повинно бути.

Думка фахівців говорить про міцне здоров’я тойгерів. Але у тварин є схильності до деяких недуг.

 • Серцеві хвороби. Кардіоміопатію цей вихованець успадкував від бенгальських кішок.
 • Катаракта. Якщо цю хворобу очей запустити, то кішка може залишитися сліпою.
 • Ожиріння. Господар екзотичної істоти повинен серйозно ставитися до харчування кота. Не варто допускати надмірного вживання кормів і домашньої їжі.

Зазвичай заводчики каструють і стерилізують кошеня ще в умовах розплідника. Ця процедура базується на видаленні статевих залоз тварини. Тривалість операції не займає більше 15 хвилин. Стерилізацію виконують строго під загальним наркозом. Якщо тойгер не стерилізований, то у віці 9-10 місяців його необхідно відвести до ветеринара. Після здачі аналізів і дегельмінтизації кота лікар проведе процедуру.

Реакцій алергії у тварини майже не з’являється так само, як і дисбактеріозу та проблем зі шлунком. Домашнє тигреня без проблем переносить вакцинацію. Виношування кошенят і пологи в них не супроводжуються ускладненнями. Дитинчата зазвичай народжуються здоровими, в посліді їх дуже часто 5 штук.

Відгуки

Представників породи тойгер сприймають як предмет розкоші та статусний показник. Не кожному котівникові під силу дозволити собі придбати такого красивого вихованця. Відгуки господарів цих тварин говорять про те, що ця кішка має дику зовнішність і поступливий характер. Господаря такого вихованця можна назвати справжнім щасливчиком, оскільки він отримує не тільки тварину, що живе вдома, а й відданого, слухняного, непакостливого друга.

Ця порода котів виводилася за допомогою довгих селекційних робіт. Тому вихованець породи тойгер схожий на маленьке тигреня, хоча забарвлення хутра фактично нічим з ним не сходиться. Цей представник фауни дуже ласкавий і миролюбний, він може тривалий час спати на колінах власного власника. Догляд за такою істотою не важкий, але розведення цього кота неможливе.

Господарі тойгера помічають, що кіт сам знає, коли йому необхідно грати, а коли відпочивати осторонь і не заважати власнику.

Не кожен представник котячих може похвалитися такою делікатністю, терплячістю, дружелюбністю. Вихованець отримує задоволення від кумедних розважальних заходів, активних ігор і купання. Купуючи тойгера, необхідно віддавати перевагу перевіреному заводчику або розпліднику. Кішкам тойгера притаманна особлива чарівність, екзотична зовнішність, хижа не проста грація. Від господаря тварина вимагає уваги і турботи, на що вона відповідає взаємністю.

Це привабливе тигреня має цікаву манеру в контакті з людиною — замість нявкання, воно може виробляти неголосне поклацування. Порода тойгер — це чудовий варіант для людей, які не можуть весь час перебувати вдома і копатися з вихованцем. Коту варто забезпечити збалансований раціон, чистоту, зручність, умови, в яких тварина почуватиметься в безпеці.

Іграшкове тигреня зможе назавжди завоювати серце господаря і стати членом його сім’ї.

Позначки:,
close