Чим і як годувати кошеня?

Чим і як годувати кошеня? - Ветеринар

З появою в будинку маленького кошеняти у новоспеченого власника з’являється велика кількість турбот, одна з яких стосується харчування дитини. Правильно складений раціон містить повний комплекс вітамінів і мікроелементів, важливих для зміцнення імунітету і формування органів, що знаходяться всередині тварини. Завдяки правильному харчуванню організм пухнастих грудок зможе самостійно боротися з безліччю хвороб.

Як вигодувати новонароджених кошенят?

Штучне вигодовування новонароджених кошенят дозволяється лише в декількох випадках — якщо мама кішка пропала, загинула або не підпускає до себе дитинчат, отримавши післяпологовий стрес. У представлених ситуаціях краще знайти кішку, що годує, яка зможе прийняти чужу дитину і вигодувати її як свою. Здебільшого дозволяється прикладати кошенят навіть до собак, однак при цьому господареві потрібно перебувати поруч, щоб під час появи небезпеки встигнути забрати кошеня.

Якщо пошук матері-годувальниці не увінчався успіхом, слід самостійно забезпечити новонароджених їжею. Водночас їжа має бути сильно наближена за характеристиками до молока кішки, що годує.

Правильне справжнє харчування новонароджених кошенят вважається запорукою їхнього міцного здоров’я. Якщо невеликі пухнасті грудочки були рано відлучені від матері, їх вигодовування падає на плечі господаря. Раніше заводчикам потрібно було шукати аналогічні за складом варіанти їжі для маленьких діток малюків, проте завдяки прогресу штучні суміші для тварин почали виникати на вітринах більшості зоомагазинів.

Аналог материнського молока можна давати новонародженому кошеняті з найпершого дня. Обов’язково потрібно згадати, що певні власники застосовують як харчування для малюків коров’яче молоко. Робити цього не слід, оскільки ще слабкий організм вусатих створінь у перший місяць тільки розвивається і не здатний перетравити настільки жирний продукт.

Основним питанням заводчиків, яким належить самостійно вигодовувати новонароджених кошенят, вважається вивчення специфіки їхнього годування. Деякі господарі користуються старим способом і намагаються погодувати маленьких істот з піпетки . Інші господарі застосовують спеціалізовані пляшечки з соскою . З представлених варіантів найкращим вважається пляшечка. За її допомогою дитина навчиться смоктати, таким чином виробить натуральний рефлекс.

Перші прикладання до пляшечки для дитини будуть виснажливими, оскільки вона не зможе самостійно висмоктувати їжу. Власнику в цьому випадку доведеться поступово тиснути молоко, щоб кошеняті потрапляли краплі в рот. Можливо, кошеня через кілька годувань виявиться сильно голодним, оскільки не отримує необхідної кількості їжі, завдяки чому швидко зрозуміє, як потрібно їсти за допомогою соски. Крім молока, кошенятам слід давати теплу воду, але вже не з пляшечки, а з піпетки або шприца. Так мають пройти перші 3 тижні життя пухнастої дитини.

Що можна давати вихованцям, які виросли?

Через 3 тижні життя у пухнастих малюків з’являється інтерес до інших видів їжі, таким чином виникає можливість перевести тварину на більш серйозну їжу. У місячному віці кошенята, в основному, починають їсти з миски. Більшість ветеринарів запевняють, що більш прийнятною їжею, яка містить у собі вітаміни та мінерали, вважається натуральна їжа.

З іншого боку, заводчики стверджують, що в раціоні місячного кошеняти обов’язково має бути сухий або консервований корм, у якого в складі є повний комплекс вітамінів, таких потрібних для підростаючого організму.

Підібравши справжню їжу, господареві тварини необхідно проводити мало часу поруч із плитою і готувати кошеняті відповідні страви, доводячи їх до рідкуватої консистенції.

Це може бути:

 • манна каша, зварена на молоці або воді;
 • молочна суміш або розведене молоко;
 • жовток яйця у вареному вигляді;
 • сир, змішаний із молоком;
 • відварені овочі;
 • бульйон із нежирних сортів м’яса;
 • відварна яловичина, куряче філе, риба.

Щоб не завдати шкоди підростаючому організму кошеняти, суворо забороняється в перший місяць його життя давати йому продукти, що призначаються для харчування людини.

Невеликі кошенята багато в чому схожі на людських дітей, коли їм починають вводити прикорм. Продукти харчування також подрібнюються блендером, а кількість годувань на день має становити не менше 4 разів.

З досягненням кошеням півтора місяця в раціон можна включати сир м’яких сортів, а ще козяче молоко, розведене за формулою 4:1, де 4 частини — це козяче молоко, а 1 частина — вода. У такому молодому віці малюкам не слід вживати чисте коров’яче молоко, оскільки їхні кишківник і шлунок ще не зміцніли і можуть не перетравити його. Далі пропонується ознайомитися з продуктами, які потрібно додавати в раціон двомісячного кота:

 • нежирне курячим філе;
 • варена риба;
 • продукти з молока;
 • каша, зварена на молоці або воді;
 • філе яловичини;
 • сухий корм у розмоченому вигляді;
 • овочі;
 • сирий жовток.

Тримісячний вік — це дуже важливий період у початковий рік життя кошеняти. У цей час цілком формується організм, збільшується маса, визначається зовнішній вигляд, і основне, починається зміна зубів. Завдяки цьому ветеринари пропонують вводити в раціон тверді продукти.

У 3 місяці кошеняті дозволяється давати м’ясо не тільки у відварному вигляді, але також і в сирому. Головне, пам’ятати проводити своєчасну профілактику глистів.

Крім м’яса, в раціоні кошеняти мають з’явитися додаткові продукти, що містять максимальну кількість корисних речовин. Сюди можна віднести:

 • риба в сирому і вареному вигляді;
 • овочі в сирому вигляді;
 • сир;
 • йогурт.
 • каші на молоці.

У віці 4 місяці у кошеняти активізується набір ваги. Завдяки цьому в раціоні повинні з’явитися продукти, що допомагають розвитку маси м’язів. Сформовані зуби до цього часу вже можуть жувати будь-які продукти харчування, нарізані великими шматочками.

За аналогічним сценарієм тварину потрібно годувати до 6 місяців. У віці від 6 до 10 місяців кількість годувань на день потрібно зменшити. У цьому проміжку зменшується активність росту тіла, зате формуються смакові відчуття.

Основне в цей період — не розбалувати улюбленця, інакше він буде регулярно вимагати смаколики, які йому дозволяється приймати лише раз протягом тижня.

Натуральні продукти

Зупинивши власний вибір на справжній їжі, господареві кошеняти знадобиться виконувати конкретні правила. Із самого початку прикорму в раціон потрібно вводити якомога більше різних продуктів. Якщо дитина не привчиться з дитячих часів до овочів або каш, перевчити велику особину буде майже нереально. Завдяки цьому дитина з самого дитинства має отримувати різноманітні страви.

Головне і найголовніше правило привчання кошеняти до домашньої їжі — не годувати його подачками з людського столу. У їжу, приготовану для хазяйського вживання, додається багато спецій, які погано позначаються на здоров’ї тварини. Але досить негативним стане подальша набридливість жебрака, який не упустить можливості вкрасти недоступну їжу зі столу.

Як додаткову підгодівлю ветеринари пропонують купувати в зоомагазинах травичку, що допомагає позбутися скупчень шерсті в шлунку. Якщо заводчик не довіряє покупним рослинам, він може виростити самостійно траву на вікні. Головне — пам’ятати про природні вітаміни, потрібні для здоров’я кота.

Заводчики, які професійно займаються розведенням кішок, готові поділитися з господарями-початківцями особливостями продуктового кошика для кошенят. Особливою пошаною в цьому списку користується яловиче м’ясо, курка, здебільшого дозволяється індичка і навіть варена гуска. Риба в раціоні кошенят теж відіграє значущу роль. Головне — пам’ятати, що в морській рибі відсутні шкідливі деталі, чого не скажеш про річкових мешканців. Кожен знає, що рибна продукція вважається сильним алергеном. Завдяки цьому риба в меню не повинна бути часто, достатньо 2 разів протягом тижня. Зовсім малюкам рибні продукти відварюють, а великі особини можуть поласувати ними в сирому вигляді.

Найвідповіднішою їжею для кошенят вважається молоко. Однак не всі великі особини можуть приймати коров’ячу продукцію. У певних створінь шлунок може не сприйняти справжню лактозу. Як аналог пропонується поїти тварину кисляком. Однак важливо стежити, щоб його жирність не була високою.

Ще одним важливим продуктом для кошеняти вважається сир, змішаний з жовтком. Як головні ласощі підійде сичужний сир, змішаний зі сметаною. Для справжнього розвитку організму кошеняті потрібно приймати клітковину, яка розташована в складі овочів і круп. У маленькому віці кошенятам слід давати каші, зварені на молоці. Особам, які трохи підросли, підійдуть крупи з овочами, зварені на м’ясному бульйоні.

Важливо пам’ятати, що у кошеняти різного віку має бути частий доступ до чистої води, тому господареві тварини слід міняти рідину в мисці кілька разів на день.

Корми

Готові корми, що продаються в кожному зоомагазині, щодня стають дуже популярними. І справді, вони максимально зручні, оскільки мають заздалегідь розраховане дозування, дуже легко і зручно зберігаються вдома, не займають корисну площу.

Обов’язково потрібно згадати, що в складі кормів присутні обов’язкові елементи для справжнього зростання маленьких істот. Для багатьох виробників перевагою є особливості порід кішок, на основі яких складається кожен конкретний різновид їжі.

Водночас вироблена в дуже великих масштабах продукція різних компаній відрізняється за ціновою політикою, якістю і складом.

Для маленьких кошенят виробляються особливі різновиди кормів. Власне з них і слід привчати тварину до промислової продукції. Для початку кошеняті слід запропонувати консерви желеподібної консистенції з дрібно нарізаними шматочками м’яса. Вони обов’язково сподобаються кожній кішці. Коли дитина звикне до вологого корму, в їжу можна почати додавати сухі подушечки, потроху зменшуючи кількість желеподібних консервів і роблячи більшою суху підгодівлю. Так вийде перевести тварину на справжнє сухе харчування.

Скільки разів на день годувати?

У перший день після народження кошеняти при штучному вигодовуванні дитині потрібно давати пляшечку з сумішшю через кожні 2-3 години. Завдяки цьому процедура вигодовування вважається досить стомлюючою і вимагає постійної присутності вдома господаря. А вже через 3 тижні в раціон кошеняти можна вводити додатковий прикорм. До 4 тижнів у кошеняти має визначитися чіткий графік приймання їжі і складатися приблизно з 5-8 годувань, включно з нічним часом. Але на превеликий жаль, бувають випадки, коли додатковий прикорм потрібно давати малюкам дуже часто.

Заводчику пропонується ознайомитися зі зміною кількості годувань на день залежно від віку вихованця.

 • Кошеня 2-тижневого віку потрібно годувати приблизно 10-13 разів на день, включаючи нічний час.
 • Пухнасті грудочки місячного віку їдять 8-11 разів на день, включно з ніччю.
 • У період з 1 до 2 місяців годувань має бути 7 разів на день. Ніч у цьому разі виключається.
 • З 2 до 3 місяців харчування кошеняти складається з 6 годувань.
 • У період з 4 до 5 місяців кошеня зобов’язане годуватися 5 разів на день, виключаючи ніч.
 • З 5 до 9 місяців годування дитини складається з 4 разів.
 • З 9 місяців до року годування кошеняти проводиться 3 рази.
 • З приходом однорічного віку кошеня потрібно переводити на харчування два рази на день.

Крім кількості годувань кошеняти, господареві важливо знати, скільки їжі тварина має поглинати за 1 раз.

 • До настання тижневого віку кошеня має приймати 30 мл їжі на 100 г своєї ваги. Виходячи з цього, якщо кошеня важить 200 грамів, то молока має бути 60 мл.
 • У двотижневому віці кошеня має поглинати 38 мл на 100 г своєї ваги.
 • У 3 тижні обсяг їжі має становити 48 мл на 100 г ваги кошеняти.
 • У 4-тижневому віці кошеня має поглинати приблизно 50 мл їжі на 100 г своєї ваги з подальшим збільшенням такої кількості.

Далі пропонується ознайомитися з добовим годуванням підростаючої особини.

 • У півтора місяця кошеня має приймати 120 г їжі на день.
 • Добовий раціон двомісячних кошенят має складатися з 160-180 г їжі.
 • Добова норма кошенят у віці від 3 до шести місяців має складатися приблизно з 200-240 г. Водночас 40 г мають становити м’ясні продукти.
 • Піврічним малюкам потрібно приймати 180 г їжі.
 • У період від 10 до 12 місяців потрібно скоротити кількість їжі до 200 г на день.

Особливості складання харчування

Під час складання харчування маленького кошеняти велике значення відіграє вік тварини. У період з 2 до 4 місяців у кошенят вирізаються зубки. Завдяки цьому малюків можна частково переводити на доросле харчування, таким чином привчати тварину до самостійної їжі та пиття зі своєї чашки. У цьому віковому проміжку у кошеняти відзначається бурхливий ріст, зміцнення здоров’я, формування органів, що знаходяться всередині. Цілком ставиться робота кишково-шлункового тракту. Завдяки цьому меню пухнастих грудок має бути збагачене максимальною кількістю вітамінів. Раціон важливо доповнити протеїновими продуктами.

У наступній фазі розвитку — від 4 до шести місяців, дитина починає активно додавати у вазі. Завдяки цьому основа харчування повинна складатися з продуктів, що збільшують ріст м’язів. До цього часу щелепа кошеняти цілком сформована, зуби всі прорізалися, виходячи з цього, дитина може поглинати великі шматочки м’яса яловичини або курки. Деякі заводчики вважають за краще давати вихованцям субпродукти. Але спочатку їх потрібно порізати на шматки. Для цього вікового проміжку потрібне збільшення кальцію в раціоні, який є в більшості кисломолочних продуктів.

У період від 6 до 10 місяців зростання кошенят стає фактично непомітним. У цей момент формуються переваги смаку тварини. Господарю тварини потрібно бути більш пильним. Категорично забороняються потурати кошеняті і балувати його делікатесами.

Що не можна давати?

Багатьом людям здається, що улюблена їжа кішок — це молоко і сосиски. У реальності все набагато проблематичніше. Щоб кіт був здоровий, його варто з дитячих часів привчати до правильного правильного харчування.

Крім їжі, яка має обов’язково перебувати в раціоні кошеняти, існує список продуктів, непотрібних до споживання.

 • Печінка. В її складі є велика кількість вітаміну Но і D. При постійному годуванні даним продуктом в організмі тварини трапиться перенасичення вітамінами, що може призвести до поганих результатів. При цьому балувати кошеня печінкою не дозволяється. Її можна давати кілька разів протягом тижня як вітамінне різноманіття.
 • Сухі корми бюджетного класу. Зрозуміло, вони приваблюють багатьох заводчиків недорогою вартістю, але в них є велика кількість небезпечних речовин, які за тривалого вживання погано позначаються на здоров’ї тварини. Чого тільки варті барвники та різні консерванти.
 • Їжа, приготована з бобових. Вони викликають запори і збільшення живота. Так само діє на котячий організм і картопля.
 • Риба. При регулярному годуванні кошеняти рибними продуктами у тварини розвивається сечокам’яна хвороба. Щоб уникнути подібних наслідків, рибу слід давати не більше ніж 2-ух разів протягом тижня. А кошенят віком до місяця годувати рибою не варто зовсім.

А нижче представлений список небезпечних для здоров’я кошеняти продуктів.

 • Соління, копченості, жирна і гостра їжа. У них є велика кількість приправ, здатних завдати шкоди кишковій мікрофлорі кошеняти.
 • Сире м’ясо. Цей продукт можна включати в раціон кошенят, які досягли 5 місяців. Більш юним котам м’ясні продукти потрібно відварювати.

Описувані продукти можуть принести кошеняті неприємності зі здоров’ям, але впоратися з ними можливо вдома, тільки іноді доводиться звертатися до ветеринарної клініки.

У цьому випадку пропонується розглянути продукти, які можуть призвести до найкатастрофічніших наслідків — смертельного результату. Причому загибель тварини настане не відразу, а через певний проміжок часу.

 • Солодощі. Для невеликого кошеняти це справжня отрута. Організм тварини за власною природою не пристосований до споживання шоколаду. Добре, що не будь-яка особина їсть цукерки або печиво.
 • Кошеняті надто небезпечно давати рибні скелети та пташині кістки. Їхня структура в розгризеному вигляді може завдати непоправної шкоди здоров’ю тварини. Коли кішка розгризає кістки, шматочки скелета розпадаються на уламки з гострими кінцями. Вони ж потрапляють у шлунок, виходячи з цього, можуть роздряпати стравохід або навіть проколоти його, що призводить до внутрішньої кровотечі.
 • Прострочені продукти. Будь-яка їжа, у якої термін придатності давно минув, вважається розсадником безлічі хвороботворних бактерій і гнильних мікроорганізмів. Ця їжа не приведе ні до чого хорошого, тим більше якщо погодувати нею маленьке кошеня.

Викладена інформація допоможе заводчикам-початківцям вигодувати новонароджене кошеня і виростити з нього здорову дорослу кішку.

У наступному відео ви зможете дізнатися, чим годують заводчики маленьких кошенят.

Позначки:, , , ,
close